25. ОКТОБАР
Дворана Нишког симфонијског оркестра, 20ч
СВЕЧАНО ОТВАРАЊЕ
Нишки симфонијски оркестар
Диригент: Дејан Савић
Солиста: Роман Симовић, виолина
ПРОГРАМ
Ф. Шуберт: Симфонија бр. 6, Д. 589, Ц-дур /
- Adagio – Allegro
- Andante
- Scherzo – Presto
- Allegro moderato
Ј. Брамс: Концерт за виолину и оркестар оп.77, Д-дур /
- Allegro non troppo
- Adagio
- Allegro giocoso, ma non troppo vivace – Poco più presto
Дејан Савић
ДИРИГЕНТ
Дејан Савић (1957), истакнути српски диригент. Дипломирао је дириговање на Факултету музичких уметности у Београду, а на Академији уметности у Новом саду као први у историји ове установе стекао је звање Магистар дириговања. Као диригент радио је у Народном позоришту у Београду. Своју диригентску каријеру започео је 1989. године у Нишком симфонијском оркестру. Поред тога, био је музички руководилац Камерног оркестра PRO CLASSICA, Мешовитог хора Браћа Барух.
Као први и до сада једини музички уметник био је Управник Народног позоришта у Београду, као и директор опере и све то наизменично у периоду од 2001/2018 године.
Добитник је Вукове награде, Награде Златни беочуг, Италијанског ордена Сребрне звезде за заслуге у култури, Ордена Малтешког реда за културну сарадњу, Награде савеза Културно уметничких друштава и друго.
Од најзначајних гостовања и сарадњи са иностраним уметницима, издвајамо: као диригент је гостовао у Грчкој, Израелу, Бугарској, Холандији, Немачкој, Румунији, Ирској, Русији, САД, Кини, Кореји, Француској, Грузији, Италији, Аустрији, Швајцарској, Шпанији и др. наступајући са многим угледним оркестрима и оперским кућама Европе, Америке и Азије. Његова педагошка каријера подразумева професорски ангажман на неколико Музичких академија у земљи и иностранству као и низ мајсторских курсева у више европских земаља, које одржава и данас.
Учествовао је у раду више знаменитих међународних конкурса и такмичења, како у земљи, тако и у иностранству. Сарађивао је са некима од највећих имена света музике широм планете. Дејан Савић је снимао за радио и ТВ, а реализовао је и више трајних снимака, ЛП издања, аудио касета, компакт и ДВД дискова у издању ПГП РТС и других компанија.
Говори и пише енглески, француски, немачки, италијански и руски језик.
Бриљантна виртуозност Романа Симовића и урођена музикалност, покретана безграничном маштом, одвеле су га широм свих континената, на којима је наступао у многим водећим светским дворанама укључујући Карнеги Хол у Њујорку, Велику салу Конзерваторијума „Чајковски“ у Москви, Марински дворану у Санкт Петербургу, Гранд Опера хаус у Тел-Авиву, Викторија Хол у Женеви, дворане „Рудолфинум“ у Прагу, „Барбикан“ у Лондону, Арт центар у Сеулу, „Григ“ у Бергену, „Рахмањинов“ у Москви…
Роман Симовић је добитник награда на бројним међународним такмичењима међу којима се истичу признања „Родолфо Липицер“ (Италија, прва награда и 12 награда публике) и „Сион Вале“ (Швајцарска), те награде на такмичењима виолиниста „Јампољски“ (Русија) и Хенрика Вијењавског (Пољска), чиме је уврштен међу најистакнутије виолинист његове генерације.
У улози солисте, Роман Симовић је наступао са водећим светским оркестрима попут Лондонског симфонијског оркестра, Симфонијског оркестра Марински театра, оркестра Театро Ређо Торино, Симфонијског оркестра Нове Шкотске (Канада), Камерног оркестра „Франц Лист“ (Мађарска), Камерате Берн (Швајцарска), Камерате Салцбург (Аустрија), Камерног оркестра КРР-a (Турска), Филхармоније Познања, Прага, Северног Брабанта (Холандија) и многим другим, сарађујући са диригентима међу којима се истичу Валериј Гергијев, Антонио Папано, Данијел Хардинг, Ђанандреа Носеда, Сајмон Ретл, Кристијан Јарви, Јиржи Белохлавек, Пабло Ерас Касадо и Николај Знајдер.
Роман Симовић је позиван и континуирано наступа на различитим истакнутим фестивалима као што су фестивал у Вербијеу (Швајцарска), фестивал Беле ноћи у Санкт Петербургу, Транссибирски уметнички фестивал Вадима Рјепина, Ускршњи фестивал Валерија Гергијева у Москви, Дубровачки летњи фестивал у Хрватској, Котор Арт у Црној Гори, БЕМУС и НОМУС у Србији, Сион Вале у Швајцарској, фестивал у Бергену (Норвешка), фестивал Московска зима у Русији, Портогруаро у Италији, Музички фестивал Гранадеу Шпанији; сарађујући са изузетно познатим уметницима као што су Леонидас Квакос, Јуђа Ванг, Табеа Цимерман, Миша Мајски, Шлом Минц, Франсоа Лелу, Итамар Голан, Симон Трпчески, Жанин Јансен, Јулијан Рахлин, Вадим Рјепин…
Роман Симовић
ВИОЛИНА
Роман Симовић је гостујући професор на Краљевској музичкој академији у Лондону, ФМУ у Београду и на Академији уметности у Новом Саду и поседује широко педагошко искуство. Одржао је мајсторске курсеве у Сједињеним Америчким Државама, Великој Британији, Јужној Кореји, Јапану, Аустралији, Италији, Шведској, Швајцарској, Србији, Црној Гори, Израелу, у којима често наступа на реситалима, као солиста са оркестром и у камерним саставима. Објавио велики број снимака, међу којима су најистакнутија два компакт-диска за издавачку кућу ЛСО на којима диригује гудачким ансамблом Лондонског симфонијског оркестра, затим остварења за Маријинску издавачку кућу на којима су виолински концерти Чајковског и Глазунова са Гергијевим и Маријинским оркестром, као и аудио издање са комплетним Паганинијевим каприсима за виолину соло.
године, LSO Live Label кућа ће издати 2 нова Романова ЦД-а, промоција првог диска је заказана за 16.11.2024, на њему се налазе концерт за виолину и оркестар Миклоша Роже као и Беле Бартока (виолински концерт бр.2), уз пратњу Лондонског симфонијског оркестра и уз диригентску палицу господина Сајмона Ретла. На следећем диску се налази комплет 6 соло соната за виолину соло Ежена Исаија.
Током 2024. Роман је наступао као солиста на турнеји са Сао Паоло државним оркестром (ОСЕСП), уз диригента Тјери Фишера (Thierry Fischer), дебитовао као солиста у великој сали берлинске филхармоније, наступао на фестивалима у Единбургу, Сао Паолу и Берлину, Гранади, Тибингену, Хановеру итд. До краја сезоне, Роман ће свирати са чувеним виолончелистом Паблом Ферандезом дупли Брамсов цонцерт за виолину и виолончело уз диригента Нуња Коеља (Nunho Coelho), затим и као солиста са Листовим камерним оркестром, симфонијским орксетром Астуријаса (Orquestra Sinfonica del Principado de Astuiras), итд.
Роман Симовић се налази на позицији концертмајстора Лондонског симфонијског оркестра од 2010. године. Свира на виолини Антонија Страдиварија из 1709. године коју му је уступи на коришћење Џонатан Моулдс.