28. ОКТОБАР

Дворана Нишког симфонијског оркестра, 20ч

ОД‌ЈЕЦИ 13. БЕОГРАДСКОГ ШОПЕН ФЕСТА

„ДВА ЛИЦА ШОПЕНА“

Марија Ђукић и Невен Шобајић

ПРОГРАМ

Марија Ђукић

  • Емпромти Оп. 29, бр. 1, Ас-дур
  • Фантазија-Емпромпти Оп. 66, цис-мол
  • Скерцо Оп. 31, бр. 2, бе-мол
  • Балада Оп. 52, бр. 4, еф-мол

Невен Шобајић

  • Ноктурно Оп. 48, бр. 1, це-мол
  • Соната Оп. 35, бр. 2, бе-мол
  • Grave. Doppio movimento
  • Scherzo
  • Marche funebre. Lento
  • Finale. Presto

Марија Ђукић

Дипломирала је и магистрирала на Факултету музичке уметности у класи проф. Срђана Грбића. Усавршавала се на мајсторским курсевима у Туру (Француска) код проф. Алексеја Наседкина и у Сиону (Швајцарска) код проф. Бернарда Еберта. Провела је две године на специјализацији у Санкт Петербургу (Русија), на конзерваторијуму „Римски-Корсаков“, у класи проф. Јекатерине Мурине. Запослена је на Факултету музичке уметности у Београду као редовни професор на Катедри за клавир. Наступала је као солиста и камерни музичар у Београду, многим градовима у Србији, Црној Гори, Македонији, Босни и Херцеговини, Русији, Италији, Швајцарској, Турској.

На њеном репертоару су најзаступљеније композиције класицизма и романтизма.
Поседује посебан афинитет према делима Фредерика Шопена. Један од најзначајнијих и најуспешнијих концерата са Шопеновим делима извела је у Великој дворани Коларчеве задужбине 2010. године , поводом двестоте годишњице рођења композитора, под покровитељством Амбасаде Пољске.

Наступа у различитим камерним ансамблима, као члан трија Amorosso и трија Classica Aeterna. Наступала је на концертима у оквиру Трибине композитора и Међународног фестивала харфе. Године 2015. концертом у Великој дворани Коларчеве задужбине обележила је 30 година уметничког рада.

Као солиста сарађивала је са Београдском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС, Оркестром Дома војске и Београдским гудачким оркестром „Душан Сковран“.

Снимала је за Радио Београд.

Био је један од учесника Омажа Месјану одржаног у Великој сали Коларчеве задужбине поводом стогодишњице композиторовог рођења. Учествовао је и у обележавању Шопеновог и Листовог јубилеја 2010. и 2011. године у организацији Културног центра Београда. Вишеструки је учесник фестивала Шопен фест, у оквиру којег је забележио запажене наступе у Музичкој галерији и у Великој сали Коларчеве задужбине.
Са запаженим успехом је учествовао на XX Фестивалу Будва  ̶  Град театар и на XX Фестивалу Барски љетопис, у Дворани Парк у Херцег Новом у Црној Гори, а гостовао је и на А темпо фестивалу у Подгорици у Црној Гори, 2015. године.
Наступао је и у  Монктон театру и Гајевој капели у Лондону у Великој Британији, као и у Српском културном центру у Паризу у Француској.
Током 2019. године одржао је серијал успешних концерата-предавања у више музичких школа у БиХ, на тему романтизма и клавирског стваралаштва Франца Листа, док су његови солистички наступи исте године у Банском двору у Бања Луци и Дому културе у Брчком имали ентузијастичне критике. Одржао је запажен реситал на затварању 9. Београдског Шопен Феста у Великој сали Коларчеве задужбине, 2020 године. Наступао је на свечаном концерту агентуре М. А. Артистс, чији је члан, у Дому Војске Републике Србије, исте године.
Сарађивао је са сопраном Ољом Дакић, са којом је наступао у Великој сали Коларчеве задужбине у Београду, као и у Малој сали берлинског Концертхауса у Немачкој.

Снимао је за Радио телевизију Србије.

Запослен је на Слобомир П Универзитету у Бијељини (БиХ), где предаје предмете клавир, историју и теорију пијанизма, као и познавање литературе и читање с листа, а  од 2021. обавља и функцијидекана Академије умјетности.
Члан је Удружења музичких уметника Србије и Удружења музичких и балетских педагога Србије.

Невен Шобајић

Рођен је 1979. године у Београду.
Са шеснаест година уписао је Факултет музичке уметности у Београду, где је 2003. године са највишом оценом дипломирао у класи проф. Јокут Михаиловић. Од 2004. до 2006. године, усавршавао се на постдипломским студијама на Краљевском музичком колеџу у Лондону у класи проф. Нила Имелмана, док су му ментори из камерне музике и дириговања били чланови квартета Чилингириан и Нил Томсон. Невен Шобајић се усавршавао и на специјалистичким студијама Факултета музичке уметности у Београду, у класи проф. Лидије Станковић, а потом и на докторским студијама Факултета музичке уметности у Београду, стекавши звање доктора уметности 2013. године под менторством проф. Јокут Михаиловић.
Био је учесник мајсторских курсева Сергеја Доренског, Ендрјуа Бола, Ронана Охоре, Стивена Севиџа, Бернара Дасколија, Џона Лила, Џона Бата, Михаела Удеа и других.
Освојио је прву и специјалну награду на Републичком и Савезном такмичењу Југославије, другу награду на међународном такмичењу у Монкалијерију (Италија) и трећу награду  на међународном такмичењу у Стрези (Италија).

Као солиста наступао је широм Србије, између осталих у Великој сали и Галерији Коларчеве задужбине у Београду, Скупштини града Београда, Галерији Културног центра Београда, Руском дому у Београду, Кристалној дворани хотела Хајат у Београду, Центру лепих уметности Гварнеријус у Београду, Културном центру Студентски град у Београду, УК Пароброд у Београду, Галерији САНУ у Београду, као и у Градским кућама у Новом Саду и у Суботици, Културним центрима Панчева, Смедерева, Пирота, Културном центру у Брчком, у Галерији портрета у Тузли у БиХ, итд.