15. НОВЕМБАР
Дворана Нишког симфонијског оркестра, 20ч
СВЕЧАНО ЗАТВАРАЊЕ
Бојан Суђић, диригент
Александар Синчук, клавир
ПРОГРАМ
П. И. Чајковски: Концерт за клавир и оркестар бр.1, оп.23, б-мол
- Allegro non troppo e molto maestoso – Allegro con spirito
- Andantino semplice – Prestissimo – Tempo I
- Allegro con fuoco – Molto meno mosso – Allegro vivo
П. И. Чајковски: Симфонија бр. 6, оп. 74, х-мол
- Adagio – Allegro non troppo
- Allegro con grazia
- Allegro molto vivace
- Adagio lamentoso
Бојан Суђић
ДИРИГЕНТ
Маестро Бојан Суђић, „водеће диригентско име у српској музици“ (Соња Маринковић, Београд), је редовни професор дириговања на Факултету музичке уметности у Београду. У богатој каријери је током две деценије заузимао позиције шефа диригента и уметничког директора Симфонијског оркестра и Хора РТС, те извршног директора Музичке продукције РТС, а пре тога и шефа диригента и генералног музичког директора Опере Народног позоришта у Београду, резиденцијалног диригента Краљевске опере у Стокхолму, те главног гостујућег диригента УНИМИ оркестра из Милана и сталног госта диригента Београдске филхармоније.
Током 18 година водио је Симфонијски оркестар Факултета музичке уметности у Београду, ансамбл који је својим редовним наступима дао значајан допринос музичком животу града. Од 2022. г. делује као оснивач и диригент Фестивалског оркестра и Хора Виртуози, који од самих почетака рада добија значајна признања стручне јавности и остварује бројне веома запажене наступе у земљи и региону.
Од победе на Југословенском такмичењу младих уметника у Загребу (касније такмичењу Ловро фон Матачић), 1989. године, професионална каријера маестра Бојана Суђића проширује се на Европу и Латинску Америку, где остварује сарадњу са бројним референтним оркестрима и хоровима.
Сарађивао је са ансамблима Хелсиншке (Финска), Новосибирске (Русија), Словеначке, Македонске филхармоније, са Београдском и Војвођанском филхармонијом, са Црногорским симфонијским оркестром, симфонијским оркестрима из Одензеа (Данска), Вестероса (Шведска), Туркуа (Финска), Клагенфурта (Аустрија), Алтенбурга (Немачка), РТВ оркестрима из Љубљане (Словенија), Загреба (Хрватска) и Софије (Бугарска), Будимпеште (Мађарска), Порто Алегреа (Бразил), Сантјаго де Чилеа, ансамблом ОФУНАМ-а из Мексика, са операма у Хелсинкију (Финска), Пловдиву (Бугарска) и Нижњем Новгороду (Русија), са Опером СНП из Новог Сада, Збором ХРТ (Хрватска), и бројним другим ансамблима.
Сарађивао је са најистакнутијим светским уметницима, међу којима су Максим Венгеров, Вадим Рјепин, Најџел Кенеди, Иво Погорелић, Денис Мацујев, Борис Березовски, Николај Лугански, Мишел Бероф, Шломо Минц, Емануел Паи, Пласидо Доминго, Ангела Георгиу, Томас Хемпсон, Брин Терфел, те са свим референтним домаћим музичарима. Своју професионалну каријеру изградио је на изузетно широком репертоару симфонијске, хорске, оперске и балетске музике.
Први је у српској музици остварио интегрална извођења и снимке ремек дела српске музичке традиције, попут Охридске легенде Стевана Христића, духовних дела Корнелија Станковића, Стевана Мокрањца, Марка Тајчевића и бројних других. Изводећи композиције попут Осме симфоније Густава Малера, Берлиозовог и Вердијевог Реквијема, Орфове Кармине Буране, дириговао је и ансамблима од преко 500 музичара на сцени. Наступао је пред аудиторијумом од више хиљада људи, у мисији популаризације уметничке музике и њеног приближавања широј публици.
Маестро Суђић је посебно посвећен промоцији савремене музике. Дириговао је премијерна извођења бројних дела домаћих и светских композитора, од којих су му многа била и посвећена. Посебно је окренут промоцији најбољих младих уметника, дајући им значајно место у оквиру посебних циклуса концерата. Маестро Бојан Суђић је од 2018. г. уметнички директор најзначајнијег српског фестивала уметничке музике БЕМУС-а, деловао је и као уметнички селектор музичких фестивала у Будви и Бару (Црна Гора).
Домаћа стручна критика истиче Суђићеву перфекцију и оригиналност интерпретација (Соња Маринковић, Београд), а критичар из Финске између осталог је истакао: „Он је природни таленат са изузетним стилом и са једном од најлепших техника које сам икада видео“ (Матс Лиљерос, Хувудстадсбладет, Хелсинки).
Александар Синчук је доктор уметности, ванредни професор Факултета музичке уметности Универзитета уметности у Београду. Почео је интензивно да наступа широм Русије и у иностранству још као студент Централне музичке школе. Током студија на Москвском конзервтаоријуму под менторством Валерија Пјасетског, Синчук је постао лауреат многих престижних пијанистичких конкурса. Између осталих, истичу се Прва награда на Међународном конкурсу Рахмањинов у Москви и Златна медаља на Међународном конкурсу Владимир Хоровиц у Кијеву.
После успеха на IV Међународном конкурсу Рахмањинов, Александар Синчук успешно дебитује у Карнеги Холу 2009. године. Данас се његови наступи одржавају у значајним концертним дворанама широм Русије, као што су Велика сала Москвског конзерваторијума, Дворана Међународног дома музике Светланов у Москви, Концертна сала Маријинског театра. У инстранству Александар Синчук наступа широм Европе, САД, Порторику, Турској, Кини и Јужној Кореји.
Александар Синчук
КЛАВИР
Александар Синчук је гост бројних фестивала класичне музике као што су Међународни фестивал ”Лица савременог пијанизма” у Санкт Петербургу, БЕМУС у Србији, Охридско лето у Мекедонији, Московски музички фестивал младих, Piano Follies у Француској, Кинески међународни пијанистички фестивал, Музички фестивал у Братислави, Европски музички фестивал у Бугарској итд.
Пијаниста Александар Синчук сарађује са бројним руским и међународним симфонисјким оркестрима, укључујући Оркестар Маријински, Национални филхармонијски оркестар Русије, Симфонијски оркестар Москве „Руска филахармонија“, Бранденбуршки државни оркестар из Франкфурта, Софијска национална филхармонија, а наступа са прослављеним диригентима као што су Владимир Спиваков, Дмитриј Јуровски, Валериј Гергијев, Вјачеслав Ређа, Дмитриј Василијев, Феликс Коробов, Фабио Мастранђело, Николај Ђађура, Алексеј Корнијенко, Анатолиј Левин, Валериј Пољански, Максим Ешкенази, Урош Лајовиц, Ђорђе Павловић, Хауард Грифитс итд.
Од 2014. године Александар Синчук се бави педагошким радом. Године 2015−2016. радио је као асистент на Државном московском конзерваторијуму Чајковски. Редовно одржава мајсторске курсеве у Европи, Америци и Азији.